Laparoskopik Cerrahi

Kapalı ameliyat yöntemi olarakta adlandırabileceğimiz bu yöntem, halk dilinde “Kesiksiz, Dikişsiz Ameliyat” olarak ta bilinmektedir.

Günümüzde Genel Cerrahinin bir çok alanında kullanılan Laparoskopik (kapalı) ameliyat yönteminin hem hastaya hem de hekime büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

 

Laparaskopik Cerrahi Nedir ?

Hastanın ameliyat edilecek bölgesinde kesi ve dikiş yapılmaksızın gerekli operasyonun gerçekleştirilmesidir.

Bu yöntem ile hastanın vücuduna farklı noktalardan kesmeden, yırtık oluşturulmadan girilip operasyon gerçekleştirilmektedir.

 

Neden Laparaskopik Cerrahi ?

Kesi yapılmadığı için hasta ameliyattan sonra normal ameliyata göre daha hızlı düzelmekte. Ağrı ve sızısı diğer yönteme göre çok daha az olmaktadır. Yani hastaya daha güvenli ameliyat imkanının yanında ameliyat sonrası konfor da sağlamaktadır.

Bu yöntem ile birlikte Robotik Cerrahi‘nin kullanılması halinde diğer organ ve dokulara zarar verme riski çok daha azalır.

Ayrıca Laparaskopik Ameliyatta, normal ameliyatlarda olduğu gibi kesi yapılmadığı için , dikiş izi olmamaktadır. Böylece estetik açıdan göze  daha hoş görünmekte, hastaları daha mutlu ve memnun etmektedir.

 

Laparaskopik Yöntemin Tarihçesi

Dünya’da 1901 yılında ilk defa bir köpekte uygulanan bu yöntem, 1923 yılında insanda sisteskopi operasyonunda kullanıldı.  Halk dilinde insanın mesanesine girerek mesanesinin görüntüleme operasyonu olarak anlatabileceğimiz bu operasyondan sonra süre gelen yıllarda hem görüntüleme teknikleri hem de Laparoskopik Cerrahin’in uygulanmasında birçok gelişme kaydedilmiştir.

1980’li yıllardan sonra organ çıkarmak, apandist ve safra kesesi ameliyatları bu yöntemle yapılmaya başlandı.

Bu yöntemle yakalanan başarıların ardından, tıpta ve teknolojideki gelişmelerle birlikte; Genel Cerrahi, Üroloji, Kadın Hastalıkları ve doğum alanlarına giren bir çok alanda kullanılmaya yaygınca devam edildi.

Günümüze gelindiğinde bu yöntem artık neredeyse tüm Genel Cerrahi ameliyatlarında güvenle, sorunsuz uygulanmakdatır.

 

Laparaskopik Yöntemde Cerrah Seçimi ve Robotik Cerrahi

İzmir’de hastalarına yaptığı operasyonlarda bu yöntemi uygulayan, bu yöntemin Türkiye’de uzun yıllardır başarılı uygulayıcılarından Doç. Dr. Serdar Kaçar; bu ameliyatların başarısının Cerrahın bu alandaki tecrübesi, ilgi ve eğitimi ile alakalı olduğunu belirtmektedir.

Doç. Dr. Serdar Kaçar bu yöntemi daha güvenli kılan ülkemizde pek yaygın olarak kullanılmayan Robotik Cerrahi ile birlikte uygulayarak operasyonlarda yüksek başarı elde etmektedir.

 

Laparoskopik Uygulanan Ameliyatlar :

  • Laparoskopik safra kesesi ameliyatı
  • Laparoskopik reflü ameliyatı
  • Laparoskopik fıtık ameliyatı
  • Laparoskopik mide küçültme ameliyatları
  • Laparoskopik mide kanseri ameliyatı
  • Laparoskopik kolon cerrahisi (laparoskopik kalın barsak ameliyatları, laparoskopik kalın barsak kanseri ameliyatları)
  • Laparoskopik dalak ameliyatı
  • Laparoskopik böbrek ameliyatı (laparoskopik nefrektomi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.