Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Türkiye’de ver Dünyada önlenebilir ölümlerin 2. Sırasında obezite yer almaktadır. Obezite, kişinin normal kilosundan daha fazla olması durumudur.(vücut kitle indeksi 30’un üzeri)

Vücuttaki yağ kütlesinin aşırı depolanmasıyla gelişen obezite birçok yan hastalığa sebep olur. Kolestrol, şeker, eklem ağrıları, uyku apnesi ve pisikososyal rahatsızlıklara bunlardan bazılarıdır. Obezitenin birçok tedavi yöntemi vardır. Yalnız her hasta bu yöntemlerden yarar görememektedir.

Kilo verme yöntemlerinden çoğunu denemiş ve başarısız olan kişiler obezite ameliyatlarını tercih etmektedir. ‘’Spor yaptım, diyetisyene gittim yinede anlamlı kilo veremedim’’ diye söyleyenler kalıcı çözüm için mide küçültme ameliyatını tercih etmektedir.  Mide küçültme ameliyatı diğer adıyla tüp mide ameliyatının tıptaki ismi sleeve gastrektomidir.

Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır?

18 yaş üstü kişilerde;

 • Vücut kitle indeksi (VKİ) 40’ın üzerinde olan herkes
 • Vücut kitle indeksi (VKİ) 35-40 arasında olup, obeziteye eşlik eden hastalık ya da hastalıkların bulunması (şeker,yüksek tansiyon, eklem ağrıları, nefes darlığı vs.)
 • Obezitenin uzun süredir var olması
 • Hormonal hastalıkların bulunmaması
 • Daha önce kilo vermekte başarısız olunması
 • Alkol ve İlaç bağımlısı olmamak

12 – 17 yaş arasındaki kişilerde;

12 – 17 yaş grubunda şişman olan çocukların istatistiksel olarak %80’den fazlasının erişkinlik döneminde de şişman kalacağından, bazı merkezler bu yaş gurubuna da belli şartlarda cerrahi önermektedir.

Bu şartlar şunlardır:

 • VKİ’nin 50’nin üzerinde ya da 40’ın üzerinde eşlik eden yandaş hastalıklarla birlikte olması
 • İskelet gelişiminin tamamlanmış olması
 • İşleme kavrayacak ve uyum sağlayabilecek bilinç seviyesi
 • Destekleyici bir aile

 

Tüp mide ameliyatı, kilo verme yöntemleri arasında en etkili yöntem olsa da, hasta yediklerine dikkat etmezse eğer kilo vermesi durabilmektedir. Unutmayalım mide küçültme ameliyatı besin tüketimini azaltan bir yöntemdir. Mide küçültme ameliyatı sonrası mide hacminiz ortalama küçük bir su bardağı kadar kalır.  Küçülen midenizin içerisine sağlıklı ve kalorisi düşük besinler koyarsanız kilo verebilirken, minik midenize şeker, çikolata ve alkolle doldurursanız kilo vermeniz durur hatta üzerine kilo da alırsınız.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?” için 2 yorum

 • 21 Ekim 2017 de 23:07
  Permalink

  Merhaba Hayirli aksamlar Benim annem 48 yasinda 163 boy 100 kg bunun icin tup meda emeliyati uygunmudir hic bir hasteligi yok hic bir sekilda ilacda Kolanmiyor sadeca tup meda emeliyat olmak isteyor Ben Uzbekistandan rehatsiz ederum sizi bu emeliyati yaparsa turkiyada kac gun kalmasi kerakiyor ve konaklama varmi Sizda ve emeliyat hucreti kac oluyor bunlardar habar dear ederseniz sevinirim .

  Cevapla
  • 23 Ekim 2017 de 15:12
   Permalink

   Melek hanım merhaba, ayrıntılı bilgi almak için Klinik Koordinatörümüz Yasemin hanıma ulaşırsanız size süreç hakkında bilgi verecektir. Tel: +90 232 484 0088 WhatsApp: +90 541 391 7334

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir