Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, obezite uygunluk kriterleri değerlendirildiğinde vücut kitle indeksi genel olarak 35 ve üzeri hastalara uygulanabilen bir obezite cerrahisi yöntemidir. Tüp mide ameliyatı ismini, ameliyat sonrası midenin anatomik görüntüsünün tüp şekline dönüşmesinden almaktadır. Obezite ameliyatları arasında tüp mide ameliyatı, cerrahi hekimlerinin daha çok tercih ettiği, hastalarda komplikasyon oranının daha düşük olduğu, kapalı yani laparoskopik yöntemlerle uygulanabildiği bir cerrahi uygulamadır.

Tüp mide ameliyatı nedir?

Tüp mide ameliyatı, midenin küçültülmesi uygulamasına dayalı bir obezite ameliyatı türüdür. Tüp mide cerrahisi ile ameliyat sonunda tüp ya da muz şekline benzer bir görünüme kavuşur. Tüp mide ameliyatında, mideden çıkarılan kesim midenin yaklaşık % 75-80’ idir. Çıkarılan bu mide kesiti, mevcut gıdanın yemek borusundan gelip oniki parmak bağırsağına giden işlevselliğini etkilemez ve devamını sağlar. Tüp mide ameliyatında midenin büyük bir kesitinin çıkarılma işlemi, stapler adı verilen bir takım otomatik aletler aracılığıyla yapılır.

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır?

Tüp mide ameliyatı, öncesinde hastanın doktor ile iletişime geçmesi ile başlamaktadır. Sonrasında muayene olunması için randevu alınması gerekmektedir. Muayenede cerrahi uygulamayı gerçekleştirecek uzman hekim, hastanın tıbbi öyküsünü dinlemektedir ve muayene sürecinde gerekli tetkikler vb. sonucunda hekim onay verdiği durumlarda hasta tüp mide ameliyatı olabilmektedir. Tüp mide ameliyatı iki yöntemle gerçekleştirilmektedir. Birinci yöntem olan açık cerrahi yöntemi, eskiden daha çok kullanılan, vücutta batın bölgesi açılarak yapılan yöntemdir. Günümüzde ise, laparoskopi adı verilen kapalı sistemlerle hastanın daha ufak kesilerle (yaklaşık 1 santimetre büyüklüğünde ) operasyon gerçekleştirilmektedir.

tüp mide ameliyatı

Tüp mide ameliyatı ile nasıl kilo verilmektedir?

Diğer adı ile mide küçültme ameliyatı olarak bilinen bu uygulamada kilo kaybı iki mekanizma ile olur. Birinci mekanizma, mide hacmi küçülüp yaklaşık 150 ml civarında kaldığından az miktarda gıda alındığında mide dolmasından yani mekanik süreçlerle yaşanmaktadır. Küçülen mide ile birlikte  alınan gıda miktarı, buna bağlı olarak da alınan kalori azalmaktadır. Kilo vermede önemsenen ikinci mekanizma ise açlık hormonu olan Ghrelin’i üreten mide dokusu çıkarıldığından açlık hissi daha az oluşmasıdır.

Tüp mide ameliyatı için hangi konulara (nelere) dikkat edilmelidir?

Uygulanan obezite cerrahisi yöntemi, kısa sürede etkili olan önemli bir şişmanlık ameliyatı olarak halk arasında bilinmektedir. Eğer doktorunuzun önerilerine harfi harfiyen yani % 100 uyarsanız, ideal kilonuza 8-10 ay içinde ulaşabilirsiniz. Dünya ortalamalarına bakacak olursak altı ayda verilmesi gereken kiloların yaklaşık % 70’ i ve 12 ayda ise yaklaşık % 80’ i kaybedildiğini görmekteyiz.

Tüp mide ameliyatı terminolojisini tanıyalım.

Terminoloji olarak değerlendirildiğinde ingilizcede sleeve gastrectomy (sleeve gastrektomi) olarak ifade edilmektedir. Toplumumuzda ise midenin büyük bir kısmının alınmasından dolayı mide küçültme ameliyatı olarak bilinmektedir.

Tüp mide ameliyatının avantajları nelerdir?

Mide küçültme ameliyatının, obezite ameliyatları açısından iki temel artısı (avantajlı tarafı) bulunmaktadır.

• Bu uygulamada, mide volümü (hacmi) azaldığından tokluk hissi erken oluşmaktadır.

• Uygulamada mide kesitinin büyük bir bölümü alındığında, açlık hissinin oluşmasını sağlayan ghrelin adlı madde daha az ya da eser miktarda salgılanacağı için, ameliyat sonrası bireylerde açlık hissi oluşumu çok büyük ölçüde azalmaktadır.

Tüp mide ameliyatının, Gastrik by-pass ameliyatına göre avantajları nelerdir?

• Uygulanan yöntem, daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

• Operasyon süresi açısından değerlendirildiğinde, ameliyat süresi daha kısadır.

• Ameliyat sonrası süreçte, hastane istirahat süresi, yani ameliyat sonrası hastanede kalınan zaman dilimi daha kısadır.

• Tüp mide ameliyatında, istenmeyen durumların (komplikasyonların) gelişme oranları düşüktür.

• İnsan vücuduna, insan anatomisinine, insan fizyolojisine, uygulama anlamında Gastrik by-pass ameliyatından daha uygun bir yöntemdir.

Tüp mide ameliyatında istenmeyen etkilerin ortaya çıkması ve tıp dilinde komplikasyon olarak bilinen durumlar nelerdir?

• Ameliyatı süresince kullanılan ilaçlara bağlı alerjik reaksiyon, advers (yan etki) reaksiyonları

• Kan transfüzyonuna (kan değişimine) bağlı hastalık bulaşması

• Farklı hastalık öyküleri, kalp krizi, böbrek yetmezliği, idrar yolu enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu

• Binde iki oranına (%0.2) oranında nadiren ölüm riski

• Cerrahi uygulamaya özel olarak gelişebilen yan etkiler

• Bacak damarlarında pıhtı oluşması (emboli riski)

• Ameliyat sırasında organ yaralanması

• Ameliyat sırasında kullanılan stapler cihazına bağlı olarak, ameliyatı sonrasında stapler hattından kaçak (% 0,5 -6.9)

tüp mide ameliyatı doktoru

Sizlerde Tüp Mide ameliyatı için Genel Cerrahi uzmanı Doç.Dr. Serdar Kaçar ile irtibat kurabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk bağırsak naklini gerçekleştiren, 2000’nin üzerinde böbrek nakli uygulaması yapan, 500’ün üzerinde obezite cerrahisi ile hastalarını sağlığa kavuşturan Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Serdar Kaçar ile tüm obezite ameliyatı yöntemleri ile ilgili 0-232-484-00-88 numaralı telefondan ulaşabileceğiniz gibi, 0-541-391-73-34 numaralı telefondan whatsapp uygulaması ile ya da arayarak ulaşabilirsiniz.

Doç.Dr. Serdar Kaçar Tüp mide ameliyatı konusunda en iyi hizmeti verebilmek için ekibi ile birlikte profesyonel çalışma yürütmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı” için 13 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.