Demir Eksikliği nedir ve nasıl tedavi edilir

Demir eksikliği toplumda insidansı yüksek olan (sıklıkla görülen) bir durumdur. Demir mineraline vücudumuzun ne kadar çok ihtiyacı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Vücudumuzun demire ihtiyacı artabilir veya vücudumuz demir mineralini aldığı gıdalardan Demir’i yeterince ememez ve/veya işleyemez ise vücudumuzda demir eksikliği baş gösterir. Bu yazımızda demir eksikliği nedir ve demir eksikliği nasıl tedavi edilir konusuna değineceğiz.

Demir eksikliği hakkında genel bilgi

Vücudumuzda görülen demir eksikliği, demir eksikliği anemisi olarak adlandırılmaktadır ve anemi türlerinden biridir. Demir eksikliği anemisi vücudumuzda yeterli düzeylerde bulunmadığında farklı semptomlar ile bizlere uyarı veren bir anemi türüdür. Beslenme alışkanlıklarımıza bağlı olarak, kan kayıplarında ve özel hastalıklarda demir eksikliği durumu gözlemlenebilmektedir. Normal Şartlar altında demir eksikliği anemisi, kadınların fizyolojik süreçleri (menstural siklus ve adet kanaması) gereği kadınlarda erkeklerden daha sık gözlemlenmektedir.

demir eksikliği anemisi

Demir eksikliği nasıl anlaşılır?

Demir eksikliği normal kişilerde yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesi, bayılma gibi durumlarla kendi gösterebilir. Demir eksikliği durumunun belirlenmesi biyokimyasal testlerle gerçekleştirilmektedir. Özellikle HGB adı verilen hemoglobin değeri ile ferritin değerleri demir eksikliği için önemli değerlerdir.

Demir eksikliği nasıl tedavi edilir? 

Demir eksikliği, eğer belirlenen bir seviyenin altında değil ise, öncelikle kişilerin beslenme düzensizliğinin düzenlenmesi ile kontrol altına alınabilir. Demir eksikliği konusunda bu düzeyde kişide hekimin önerileri ile kişi beslenme danışmanlığı için bir diyetisyen kontrolü isteyebilir. Hekim beslenmenin yanında ya da beslenme düzensizliğinin giderilmesinden bağımsız olarak hastaya ilaç tedavisi başlayabilir. Piyasada tablet formunda ya da flakon (sıvı) formda ilaçlar bulunmaktadır.

Demir eksikliğinde ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Yediğimiz besinlerle ilaçların içinde bulunan demir, şelat yapabileceği yani birbirine bağlanıp faydasız olabileceği için demiri yerine koyma tedavisinde kullanılan ilaçların çoğunlukla aç karına, yemekten en az 30-45 dakika önce alınması istenmektedir. Bu kullanım tipi, ayrıca vücudumuzda demir emiliminin maksimum düzeyde sağlanması içinde kullanılmaktadır. Ayrıca çay, kahve, süt ve süt ürünleri, farklı ilaç kullanımında örneğin antasitlerle kullanımı için, en az aralarında 1.5 saatlik bir zaman diliminin olması önerilmektedir.

Demir eksikliğinin yüksek olduğu durumlarda

Demir eksikliğinin yüksek olduğu durumlarda ise gerekirse kan nakli gerekebilir. Tüm bu süreçlerde hekiminizin sizi yönlendirmesi çok önemlidir.

demirce zengin gıdalar
demirce zengin gıdalar

Demir eksikliğinde beslenme açısında Demirce zengin gıdalar (demir zengini gıdaları) gelin birlikte tanıyalım.

Yukarıdaki tabloda da belirtildiği gibi, yeryüzünde demiri zengin gıdalar bulunmaktadır. Bu liste farklı gıdalarda eklenerek artırılabilir. Genel olarak bakılacak olursa,

  • Dana karaciğeri, 112 gramında 9.5 miligram demir
  • Kuru fasülye, 1 kasede 6.6 miligram demir
  • Mercimek, 1 kasede 6.5 miligram demir
  • Ispanak, 1 kasede 6.4 miligram demir

ve belirtildiği gibi farklı besinlerde farklı miktarlarda demir miktarları bulunmaktadır. Demir alımımızda günlük ihtiyaçlar konusuna değinecek olursak, (Günde kaç miligram demir almalıyım diyorsanız) Günde yetişkin bir erkeğin ortalama 8 miligram demir alması gerekirken, yetişkin bir kadının 18 miligram demir alması gerekmektedir.

Bu yazımızda demir eksikliği konusuna değindik, bir önceki paylaşımımız olan Ekmeğin yararları ve zararları nelerdir yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.