OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI PÜRE DÖNEMİ

Kilo verme yöntemleri arasında en etkili yöntem olan obezite ameliyatı, hızlı ve daha kalıcı kilo vermeyi amaçlamaktadır. Obezite tedavi yöntemlerinden birisi olan mide küçültme ameliyatı sonrası hastalar üç ana dönem altında beslenmektedir. Bu dönemler; sıvı, püre ve katı beslenme dönemleri diye adlandırılmaktadır. Hastalar ameliyat olduktan sonraki 15 gün boyunca sıvı beslenmektedirler. Sıvı beslenen hastalar, sıvı besinleri tolere edebildiği taktirde püre kıvamındaki besinlere geçerler.

Püre Kıvamında Patates Yiyebiliyor Muyuz?

Püre kelimesi insanların aklında patates püresi olarak canlanmaktadır. Aslında tüp mide ameliyatı sonrası patates kullanmak hem kilo vermeyi yavaşlattığı için hem de yoğun karbonhidrat içerdiği için tüketilmemesi gereken besinler arasındadır. Doç. Dr. Serdar Kaçar ve ekibi olarak püre kelimesi yanlış anlaşıldığı için bu beslenme dönemini ‘’bebek kıvamında’’ diye isimlendirdik. Bu şekilde hastaların aklına ilk patates gelmiyor.

Bebek Maması Kıvamında Beslenme Tam Olarak Nedir?

Bebek maması kıvamında beslenme bebeklerin doğduktan 6 ay sonrasındaki beslenmeye benzerliğinden gelmektedir. Aslında obezite ameliyatı olmuş hastalar yeni doğmuş bebek gibi beslenmektedir. Nasıl bebekler ilk anne sütü (sıvı), 6. ayında püre (bebek maması kıvamı), 12. ayından sonra katı beslenmeye geçiyorsa; mide küçültme ameliyatı olan hastalarda aynı dönemleri bir ay içinde yaşamaktadır. Aradaki en önemli fark, bebeklerde büyüme ve gelişme amaçlanırken, tüp mide ameliyatı olmuş hastalar, vücut kütlesini küçültmeyi amaçlanmaktadır.

Örnek Püre Dönemi Beslenmesi:

Kahvaltı: yumuşak peynir ve yumurta püresi

Ara öğün: meyve püresi

Öğle yemeği: Sebze çorbası

Ara öğün: (ev yapımı) meyveli yoğurt

Akşam yemeği: Kıymalı sebze ve yoğurt püresi

Ara öğün: süt

Yukarıdaki menüde püre döneminde olan (bebek maması kıvamı) tüp mide ameliyatı olmuş bir hastanın tüketebileceği besinler yer almaktadır. Özellikle kıymalı ya da yoğurtlu sebze çorbaları ve sebze yemeklerinin (bebek maması kıvamında) ana öğünlerde bulunması gerekmektedir. Sebze püresi ya da çorbasının içerisine ekleyeceğiniz yoğurt ya da kıyma sayesinde öğünün protein içeriğini yükseltmiş olacaksınız. Unutmayalım ki bu yemeklerin hepsi blenderden geçirilmesi gerekmektedir.

Püre Döneminde Pürelerin Kıvamı Nasıl Olması Gerekir?

Tüp mide ameliyatı olmuş hasta 2. döneme (bebek maması kıvamı) ilk başladığında yiyeceği besinleri pütürsüz kıvamda tüketmesi gerekir. 3. döneme (katı dönem) yaklaştıkça besinleri biraz daha pütürlü hale getirerek tüketir. Buradaki amaç 3. döneme hazırlıktır.

Püre Döneminde Yapılan Yanlışlardan Birisi Labne Peynir

Püre dönemi yapılan yanlışlardan birisinin patates püresi olduğunu yukarıda anlatmıştım. Bunun haricinde yağlı peynir gurubundan olan labne peyniri de 2. Dönemde tüketilen besinler arasındadır. Yalnız labne peyniri %40’a yakın yağ içermektedir. Bundan dolayı kalorisi epey yüksektir. İleri ki dönemlerde de labne peyniri tüketen hastaların kilo vermesi yavaş olmaktadır. Alternatif olarak yağsız lor peynirini tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.