Obezitenin Sosyal Hayata Etkisi

Fazla Kilolu Olmak Yaşam Kalitesini Etkiliyor

Fazla kilolu olmak yalnızca fiziksel sağlığınızı etkilemez. Azımsanmayacak derecede sosyal yaşantınıza da etkisi vardır. Fazla kilolu olduğunuz için özgüven eksikliği, içe kapalı ve mutsuz olabilirsiniz.

Hayat boyu kilolu birisiyseniz alaycı kelimeler sizi rahatsız ediyor olmalı. Çevrenizdeki insanlar sizi bir alay konusu olarak görüyor ve bütün olayları çekip çevirip fazla kilolu olmaya bağlayıp sizi incitiyor olabilir. Arkadaşlarınıza karşı gülüyor olsanız da maskenin hemen altında mutsuz bir birey olabilir. Ayrıca alışverişe çıktığınızda kendinize göre elbise alamadığınız için mutsuz oluyor ve içten içe ‘’Ben neden kiloluyum ve buna mecbur muyum?’’ diye soruyor olabilirsiniz. Arkadaşlarınız ile yemeğe gittiğinizde arkadaşlarınız rahat rahat bütün yiyecekleri yerken siz dikkat etmek zorundasınız ama sosyalleşmek için yine de yiyorsunuz ve bunun dolayı günlerce de aç kalıyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız her gün obez olduğunuz için kendinizi kötü hissettiren arkadaş ve bir çevreyle beraberseniz. Bu sizin özgüveninizi düşürmekte ve mutlu olmanızı engellemektedir.

Yukarıdaki örnekleri daha da arttırabiliriz. Aslında obezite kaderiniz değil ve fazla kilolu olmanın bir tedavisi var. Tedavi yöntemleri arasında özellikle dünyada hızla popülerliği artan ve insan fizyolojisine en uygun ameliyat yöntemlerinden olan tüp mide ameliyatı ile fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve sosyal hayatınızda daha mutlu olabilirsiniz. Tüp mide ameliyatı olan obez bireyler ortalama olarak bir yıl içerisinde sağlıklı kilosuna kavuştuklarını ve daha mutlu olduklarını söylüyorlar. Mide küçültme ameliyatı sizin için bir milat olacak. Önceki hayatınızda yemek için yaşarken, tüp mide ameliyatı sonrası yaşamak için yiyeceksiniz. Bu yöntem ile porsiyonlarınızı daha kontrollü tüketebilecek ve cerrahınızın tavsiyelerine uyduğunuz müddetçe büyük sağlık sorunları yaşamayacaksınız.

Kilo verme yöntemlerinden tüp mide ameliyatını merak ediyorsanız eğer araştırın. ‘’Bu ameliyatı kimler olabilir? Riskleri nedir? Sonrasında beslenmem nasıl olacak? Sonrasında diyetisyen desteği var mı? Ameliyatı olduktan sonra beni takip edecekler mi?’’ gibi soruları cerrahınıza sorunuz. Ve daha çok araştırın. İçinize sinen, sorularınızın cevabını net olarak alabildiğiniz bir cerrah bulun. Unutmayın obezite tedavisi olan salgın bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.