Şeker hastalığı ameliyatı

Dünyada ve toplumumuzda yaygın olarak bulunan, latince adı ile diyabetes mellitus olan şeker hastalığı her geçen gün daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Şeker hastaları obezite, diyabet, metabolik sendrom ve insülin direnci olgularından bir ya da birkaç tanesi aynı bireyde gözlemlenebilmektedir. Şeker hastalığı ameliyatı ise, ilaç tedavisine çoğunlukla yanıt alınamayan, tablet tedavisi ve insülin tedavisine yeterli yanıt oluşmayan hastalarda faydalı bir cerrahi girişimdir.

Şeker hastalığı ameliyatı: İleal interpozisyon

Sindirim sistemimizde yer alan bağırsaklarımızda yer değiştirme yöntemi ile uygulanan cerrahi uygulamaya şeker hastalığı ameliyatı adı verilmektedir. İnce bağırsakların besine ile etkileşiminde belirli değişimler yapılması mekanizmasına bağlı olarak gerçekleştirilen şeker hastalığı ameliyatı, Glukagon benzeri polipeptid adı verilen GLP hormonun güçlü bir şekilde uyarılmasını sağlayarak, pankreas organından salgılanan insülin’in pankreas beta hücrelerinden üretimini olumlu yönde etkiler.

Şeker hastalığının kontrol edilemediğince vucüdumuzda en çok etkilediği alanlara bakılacak olursa, diyabetes mellitusun vücudumuzda en çok etkili sistemlerden biri vasküler sistem yani dolaşım sistemimizdir. Damar sisteminde oluşan bozulamalar şeker hastalarında vucüdün belirli bölgelerinde özellikle ayaklarda yaraların açılmasına sebep olmaktadır. Ayrıca şeker hastalığı kontrol altına alınamayan hastaların bir bölümünde böbrek yetmezliği oluşabilmekte ve hastalar diyalizle hayatlarını idame ettirmek zorunda kalmaktadırlar.

şeker hastalığı ameliyatı

Obezite ile Tip 2 Şeker hastalığı arasındaki ilişki

Yapılan araştırmalarda, pek çok obezite ile uğraşan cerrahi hekiminin kuşkulandığı durumu vakalarla doğrulamaktadır. Karın bölgesinde oluşan ya da varolan yağ  kitlesi, karaciğerdeki yağı artırarak insülin direncinin artışına sebep olmaktadır. Özellikle karın bölgesinde bölgesel yağlanmanın aşırı derecede oluşu ile hastanın şeker hastası olması arasında paralel bir sonuç vardır.

Şeker hastalığı ameliyatı bir metabolik cerrahi yöntemidir

Obezite cerrahisinin obezite ve bununla ilgili durumlarda en etkin ve en uzun süreli tedavi yöntemi olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra günümüzde giderek yaygınlaşan veriler, şeker hastalığı ameliyatında uygulanan operasyon Tip 2 yani doğumda ve çocukluk döneminde değil, sonradan oluşmuş şeker hastalığı, hipertansiyon, hiperlipidemi ve hiperkolesterolemi, uyku apnesi gibi farklı metabolik hastlaıklar ve durumlar için mevcut en etkili tedavi yöntemlerinden biri olduğu söylenebilir. Olumlu tarafı olarak  şeker hastalığı ameliyatı, kalp hastalığı, uyku apnesi gibi sorunların çözümünde başarılı tedavi sonuçları elde etmektedir.

Şeker hastalığı ameliyatı neden yapılmaktadır?

Uygulanan ilaç tedavilerinin olumlu sonuç alınamadığı durumlarda, hastada uzun vadede organ hasarı, metabolik sendrom gibi olumsuzlukların yaşanmaması için şeker hastalığı ameliyatı uygulanmaktadır. Günümüzde kalp krizi kaynaklı ölümlerin belirli bir kısmı şeker hastalığından kaynaklanan yan sorunlardan dolayı gerçekleşmektedir.00-

2012 yılında yapılan istatiktiksel bir çalışmaya göre, çok şişmanlık durumu olan morbid obeziteye bağlı mortalite (ölüm) riski metabolik cerrahi uygulamalarının kullanılması ile büyük olçüde azalma sağlamıştır.

Şeker hastalığı ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Normal koşullarda besinler sindirim sisteminde mideden sonra on iki parmak bağırsağı, oradan ince bağırsağa geçerler. Şeker hastalığı ameliyatıında mide sonundan ince bağırsakta istenilen bölüme doğru doğru kısa bir yol yaratılır ve on iki parmak bağırsağı yemekler için by-pass edilir. Ancak on iki parmak bağırsağı çalışmaya devam eder. Pankreas ve safradan salgılanan enzimler on iki parmak bağırsağına öncelikle ulaşırlar sonra ince bağırsağa geçerler. İnce bağırsakta birleşim noktasında yani by-pass ın yapıldığı noktadan itibaren besinlerle birleşirler.

Şeker hastalığı ameliyatı için iletişim

Şeker hastalığı ameliyatı ve farklı metabolik cerrahi yöntemleri için ile ilgili bilgi (nasıl yapılır, neden yapılır, fiyatları, tavsiyeler ve öneriler, iletişim bilgileri vb.) ve randevu almak için İzmir’de kliniği olan Genel Cerrahi uzmanı Doç.Dr. Serdar Kaçar ile 0-232-484-00-88 ya da 0-541-391-73-34 numaralı telefonlardan iletişime geçebilirsiniz.

Şeker hastalığı ameliyatı” için 2 yorum

 • 22 Ekim 2018 tarihinde, saat 14:12
  Permalink

  diyabet ameliyati fiyatiniz ne kadar ?

  Yanıtla
  • 25 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:20
   Permalink

   Merhaba

   Klinik yetkilimiz Meral hanımdan Diyabet ameliyatı fiyatları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Bakanlık mevzuatı gereği internette fiyat bilgisi paylaşamıyoruz.

   +90 541 391 73 34 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.