Tüp Mide Ameliyatı İle Zayıflamanın Avantajı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre şişmanlık 21. yüzyılın en önemli sorunlarının başında geliyor. Dünyada ve ülkemizde her geçen gün artan obezite, kontrol altına alınmadığında, yaşam kalitesini bozmanın yanı sıra şeker, kalp, kolesterol gibi birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. ‘’Diyetisyene gittim, spor yaptım, diğer yöntemleri de denedim ama kilo veremedim diyenler’’ tüp mide ameliyatına başvuruyorlar.

Peki tüp mide ameliyatı ile zayıflamanın avantajı nedir?

Günümüzde tüp mide ameliyatı öncelikli olarak laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Ameliyatın, ortalama 2 cm’lik deliklerden girilerek kapalı olarak yapılmasına laparoskopik yöntem denir. Laparoskopik yöntemle yapılan tüp mide ameliyatı kapalı yöntemin sağladığı tüm avantajları içerir.

  • Daha az ağrı,
  • Hızlı iyileşme,
  • Daha az akciğer komplikasyonu
  • Hastanede daha az yatış süresi
  • Daha az komplikasyon diye sıralayabiliriz.

Mide küçültme ameliyatıyla midenin hacmi küçülür ama işleyişi değişmez. Dolasıyla hasta az bir besinle doyduğu gibi, vücudun ihtiyacı olan birçok besin öğesinin emiliminde de değişiklik olmaz. Ayrıca ghrelin hormonu (iştah açtırıcı hormon) midenin fundus bölgesinden salgılanmaktadır. Tüp mide ameliyatında bu bölgede çıkarıldığı için hasta kilo verirken açlık çekmez. Bu sayede hasta az bir besinle doyacağı gibi, açlık çekmeden daha konforlu kilo verir. Bunlara ek olarak bypass ameliyatındaki gibi bağırsağa müdahale olmadığı için vitamin, mineral eksiklikleri daha az görülür.

Obezite Ameliyatları Zayıflamaya Yardımcı Birer Yöntemdir

Tüp mide ameliyatını genelde ‘’Diyetisyene gittim, sporu denedim ve egzersiz yaptım; evet kilo verdim ama sonrasında verdiğim kiloları fazlasıyla geri aldım” diyenler başvurmaktadır. Cerrah ve diyetisyeninin söylediklerine uyguladıktan sonra hasta ideal kilosuna kavuşabilmektedir. Bunlarla birlikte bütün obezite ameliyatları zayıflamaya yardımcı bir yöntem olduğunu unutmamak gerekir. Hasta tüp mide ameliyatı sonrası yediklerine dikkat etmez, sporunu yapmazsa eğer kilo vermesi yavaşlar hatta durabilir hatta üzerine kilo alabilir. Eğer sizde her yöntemi denediğinizi söylüyor ve kilo veremediğiniz için şikâyet ediyorsanız güvenebileceğiniz bir obezite cerrahı ile görüşmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.