Tüp Mide Ameliyatı Kesin Çözüm Değildir, Kalıcı Çözüm Hiç Değildir, Çok İyi Bir Yardımcı Yöntemdir

Dünyadaki önlenebilir ölümlerin 2. Sırasında yer alan obezite, günden güne salgın bir hastalık gibi yayılmaktadır. Obezitenin yayılmasının başlıca sebepleri, değişen yeme alışkanlıklarımız, aktivite düzeyindeki azalma, yaşam şartlarının fiziksel olarak daha rahat olmasıdır. Obezite tedavi yöntemlerinden olan, diyet ve sporu denemiş ve başarılı olamamış obez hastalar nihai çözüm yöntemi olarak tüp mide ameliyatını tercih etmektedir. Tüp mide ameliyatı ile fazla kilolarını hızlı bir şekilde vermektedir. Kilolarını hızlı veren tüp mideli hasta yanlış bir algı içerisine girebilmektedir.

Nasıl Olsa Ameliyat Oldum, Ne Yersem Yiyeyim Kilo Almam

Yukarıdaki gibi düşünen birçok tüp mideli hasta bulunmaktadır. Unutmayalım ki mide küçültme ameliyat besinlerin emilimini engelleyen bir yöntem değildir. Tüp mide ameliyatı besinlerin alımını kısıtlayıcı bir yöntemdir. Öncesinde 10 köfte ile doyan obez bir hasta, ameliyat sonrası 1-2 köfteyle patlayıncaya kadar doymaktadır. Bunun asıl sebebi ise mide hacminin küçülmesinden kaynaklanır. Tüp mide ameliyatıyla obez hastanın midesi ortalama 120-150ml hacmine düşer.Bu miktar su içtiğimiz kağıt ya da pet bardaklara eşittir.

‘’Başrol Senin’’

Yukarıdaki anlattığım gibi mide hacmi küçülen hasta, sağlığa açılan bu yolda başroldedir. Hasta 150ml hacmindeki midesini cerrah ve diyetisyenin önerilerine uygun şekilde doldurursa (sağlıklı besinlerle) kilo verebilirken, midesini çikolata, alkol, kuru yemiş, cips gibi besinlerle doldurursa kilo vermesi durur hatta kilo bile alır.

Önemli Olan Beslenme Alışkanlığı

Bu ameliyatla hastadan beklenilen şey, beslenme alışkanlıklarını düzenlemesidir. Tüp mide ameliyatı olan hasta besinleri küçük porsiyonlarda, günde 3 ana öğün, 3 ara öğün olacak şekilde tüketmesi gerekir. Ayrıca besinleri yudum yudum, yavaş yavaş, iyice çiğneyerek bir yeme alışkanlığı oluşturur. Bu alışkanlıklar tüm dünyanın kabul ettiği sağlıklı beslenme davranışlarıdır. Eğer hasta bu davranışları alışkanlık haline getirmez, günde sadece 2 öğün yerse, besinleri iyice çiğnemeden hızlıca tüketmeye devam ederse ya da sağlıksız besinleri tercih etmeye başlarsa, mide küçültme ameliyatı bile kilo vermesine yardımcı olamaz. Bunun içinde mide küçültme ameliyat kesin çözüm değildir, kalıcı çözüm hiç değildir, çok iyi bir yardımcı yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.