Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Oruç Tutabilir Mi?

Ramazan ayı yaklaştıkça sıkça sorulan sorulardan birisi de ‘’tüp mide ameliyatı olanlar oruç tutabilir mi?’’

Tüp mide ameliyatı mideyi küçülterek besin alımını azaltan yöntemlerden birisidir. Tüp mideli hasta besinleri az az ve sık sık tüketmesi gerekir. Ayrıca bir seferde miktarca çok su içemeyeceği için gün boyunca sık sık su içmesi de gerekmektedir. Ramazan ayında oruç tutan kişiler sahur, iftar ve gece olmak üzere en fazla üç öğün yapabilmekte ve bu öğünlerde porsiyon büyüklükleri oldukça fazladır. Bu durum özellikle tüp mide ameliyatlı hastalar için uygun değildir. Bu durumu birkaç başlıkta inceleyeceğim.

Dehidrasyon: Tüp mide ameliyatı olan hasta tek seferde miktarca çok su tüketemediği için gün boyunca su içmesi gerekir. Hasta oruç tutarsa yeterli sıvı alamayacağı için dehidrasyona girecektir. Dehidrasyona giren bir kişi tansiyon probleminden tutun da böbrek fonksiyonlarının bozulmasına kadar birçok sıkıntı yaşayabilir. Dolasıyla hasta özellikle ilk bir yıl oruç tutmaması gerekir. Sonrasında ise hasta iftar ve sahur arasında ortalama 2 ila 3 litre sıvı tüketebilecek kapasitede ise oruç tutabilir.

Kısıtlı yemek yeme zamanı: Oruç tutan kişiler kısıtlı zamanda yemek yerler. Tüp mide ameliyatı olan bir hastanın midesi ortalama bir yumruk büyüklüğündedir ve istese bile fazla miktarda besin tüketemeyecektir. Gün boyunca aç kaldıktan sonra bir anda besin tüketen hasta dumping sendromu yaşama ve kusma ihtimali yüksektir. Ayrıca oruç tutan hasta, vücudunun ihtiyacı olan protein, su, vitamin ve minerali tam olarak alamayacağı için bilinçsiz bir şekilde oruç tutması sakıncalıdır. Hasta oruç tutmayı denemek istiyorsa muhakkak diyetisyen kontrolünde vücudunun ihtiyaçlarını karşılayacak besin takviyeleriyle birlikte oruç tutması gerekir.

Kilo vermeyi olumsuz etkiler: Oruç tutan tüp mide ameliyatlı hasta, sanılanın aksine kilo vermesi yavaşlar. Çünkü kısıtlı yeme zamanında ihtiyacı olan protein, vitamin ve minerali tam olarak alamayacağı için kasları beslenemeyecek ve kas kaybı yaşayacaktır. Kas kaybı direkt olarak metabolizma hızını etkilediği için kilo vermesi yavaşlayacak ve kilo verse bile kaslardan verecektir. Bunu önlemek için, hasta diyetisyen kontrolünde oruç tutması gerekir. Diyetisyeni ile birlikte vücudunun ihtiyacına göre besinleri tüketmeli, yetersiz kaldığı yerlerde ise besin takviyelerine başvurulması gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatı olan hasta yukarıdaki üç maddede bahsedilen olumsuzluklar (dehidrasyon, kas kaybı, vitamin ve mineral eksikliği) oluşmayacak şekilde beslenebilirse eğer oruç tutabilir. Hastanın bu seviyede beslenebilmesi için en az bir yıl geçirmesi gerekir. Bunu hesaplamanın pratik yolu hasta ameliyat olduktan sonraki birinci ramazanda değil ikinci ramazanda oruç tutabilir. Birinci yıl geçmesine rağmen oruç tutmayı denemiş ve yukarıdaki sorunları yaşamış olan hastalar sonraki ramazanda oruç tutmayı denemesi gerekir. Ne zaman hasta yukarıdaki sorunları yaşamayacak şekilde beslenebilirse eğer o zaman tam olarak oruç tutabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.