Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Besin Yetersizliği

 

Tüp Mide Ameliyatı sonrası Besin Yetersizliği olur mu?

Mide küçültme ameliyat yani tüp mide ameliyatı sonrası tavsiyelere dikkat etmezseniz eğer besin yetersizliği görülebilir. Tüp mide ameliyattan sonra bir kâse çorba ya da 4 yemek kaşık yemek yediğinizde midenizin doyduğunu hissedeceksiniz. Mide küçültme ameliyatı sonrası az besin tükettiğiniz için vitamin, mineral ve protein eksikliği görülebilir.

Tüp mide ameliyatı işleyiş olarak besinlerin emilimini azaltarak kilo verdirmez. Daha çok besin tüketimini azaltan bir ameliyattır. Gastrik bypass veya duodenal switch yöntemleri ise ince bağırsakta besinlerin emilimini etkiler. Bu nedenle diğer obezite ameliyatlarında ki gibi besinlerin emilmesinden kaynaklanan besin yetersizliği olmaz. Daha çok hastanın tavsiyelere uymadığından kaynaklı besin yetersizliği görülür. Tüp mide ameliyatı sonrası besin yetersizliği olmaması için temel besin kaynaklarından tüketmelisiniz. İhtiyaç doğrultusunda diyetisyeniniz size multi vitamin multi vitamin takviyesi ya da diğer mikro ve makro besin takviyeleri önerebilir.

Vitamin ve Mineral Eksikliğinde Ne olur?

  • B12 vitamini eksikliği hastalarda anemiye sebep olur. Ayrıca sinir sisteminde de görev yaptığı için B12 vitamini eksikliğinde unutkanlık, halsizlik ve yorgunluk şikayetleri olur. B12 vitamini eksikliği uzun sürede kalıcı nörolojik hasarlara sebep olur.
  • Kalsiyum özellikle kemik ve diş sağlığında rol oynar. Kalsiyum eksikliği sonucunda osteoporoz (kemik erimesi) gelişir. Ayrıca uzun dönemde düşük kemik ve mineral yoğunluğundan kaynaklı kemik kırıkları da olabilir.
  • D vitamini kalsiyumun kemiklere depo edilmesinde görevli bir vitamindir. Uzun süre D vitamini eksikliği sonucunda osteoporoz (kemik erimesi) gelişebilir.
  • Demir, kan hücrelerinin yapımında görevli elzem bir mineraldir. Demir eksikliği sonucu anemi yani kansızlık görülür. Kansızlık kilo vermenizi yavaşlatacağı gibi yorgunluk, halsizlik ve bitkinlikte yapar.
  • Magnezyum, birçok enzimin yapısında görevlidir. Magnezyum eksikliği ise bulantıya ve kusmaya sebep olacağı gibi uzun vadede kemik sağlığını olumsuz etkiler.
  • Folat hücre yenilenmesinde görevlidir. Folat eksikliğinde anemi yani kansızlık görülebilir.

Besin Yetersizliği Olmaması İçin

Tüp mide ameliyatı sonrası mideniz küçüldüğü için daha az besin tüketirsiniz. Tavsiye edilen besinleri tüketmezseniz eğer besin yetersizliği gelişir. Hastalar ameliyat sonrası özellikle kaslarını korumak için protein ağırlıklı beslenmelidir. Hastalar bir öğünde çok fazla besin yiyemeyeceği için üç ana üç ara öğün tüketerek ihtiyaçlarını karşılarlar. Özetlersek, ameliyattan önce yemek için yaşarken, ameliyattan sonra yaşamak için yiyeceksiniz. Besin yetersiz olmaması için diyetisyeniniz ve cerrahınızın tavsiyelerine uyunuz. İhtiyaç dahilinde diyetisyeniniz size vitamin, mineral ve protein tozu takviyesi önerecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.