Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Olası Komplikasyonlar

Tüp mide ameliyatından sonra bazı hastalarda bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bu komplikasyonlar özellikle beslenme tavsiyelerine uymadığınızda gelişir.

Karın ağrısı ve mide krampları, kusma, mide bulantısı, ishal komplikasyonlardan bazılarıdır.

Dumping sendromu besinlerin mideden tam olarak sindirilmeden ince bağırsağa geçmesinden dolayı gerçekleşir. Dumping sendromu sonucunda terleme, ishal, mide bulantısı ve mide krampları görülebilir. Tüp mide ameliyatı sonrası dumping sendromu görülme riski baypas ameliyatı sonrası riskten daha düşüktür. Çünkü mide ile bağırsak arasında ki geçişi sağlayan pilorik sfinkter kası tüp mide ameliyatından sonra zarar görmez.

Yapılan bir çalışmaya göre tüp mide ameliyatı sonrası yüksek şekerli ve yağlı beslenen hastaların % 29’unda dumping sendromu görülür. Ayrıca ameliyat öncesi yüksek kolestrol veya tip 2 diyabet hastalığınız varsa dumping sendromu görülme riski artar.

Tüm mide ameliyatında her ameliyatta olduğu gibi kanama riski vardır. Ancak bu oran % 2 civarındadır. Kanaması olan hastaların az bir kısmında ek operasyon gerekebilir. Çoğu kanaması olan hasta ek operasyon gerekmeden iyileşir.

Tüp mide ameliyatından sonra hızlı kilo verildiği için safra taşı oluşabilir. Safra taşı oluşma riski % 30 kadardır. Ameliyat sonrası safra taşı oluştuysa eğer cerrahınızın kararı ile safra kesesi ameliyatı olunur.

Tüp mide ameliyatı sonrası bazı besinlere intolerans gelişebilir. Besin intöoeransı dumping sendromuna benzer. Kusma, bulantı, ağrı, şişkinlik ve ishal görülebilir. Besin intoleransı hemen hemen her besinde görülebileceği gibi aşağıdaki besinlerde görülme oranı daha fazladır.

  • Kırmızı parça et, beyaz et, balık eti
  • Çiğ ve pişmemiş sebzeler ve salatalar
  • Ekmek, pirinç ve makarna

Tüp mide ameliyatından sonra besin intoleransı gelişme riski diğer obezite ameliyatları olan gastrik band, duodenal switch, gastrik bypass gibi yöntemlere göre daha düşüktür. Tüp mide ameliyatı sonrası besin intoleransını önlemek için besinleri mümkün olduğunca çok çiğnemeli ve yavaş yemelisiniz.

Özet olarak yukarıdaki risklerin çoğunu obezite ameliyatı sonrası tavsiye edilen diyete uyarak önleyebilirsiniz. Yüksek şekerli ve yağlı besinlerden kaçınmanız ve besinleri yudum yudum, tane tane, yavaş yavaş tüketmeniz olası riskleri önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.