Tüp Mide Ameliyatında İlk Ay Kaç Kilo Verilir?

Tüp Mide Ameliyatında İlk Ay Kaç Kilo Verilir?

Günümüzde obezite salgın hastalık düzeyinde yayılmaktadır. Obeziteyi yenebilmek ve obeziteden kurtulabilmek için birçok kişi tüp mide ameliyatını tercih etmektedir. Mide küçültme ameliyatını tercih edecek hastaların en çok merak ettiği şey de ‘’Tüp mide ameliyatı sonrası kaç kilo verilir?’’ sorusudur.

Tüp mide ameliyatından sonra obez hastanın ilk bir ayda anlamlı kilo vermesi beklenir. Tabi bu değerler kişinin kilosu, yaşı, cinsiyeti ve diğer özelliklerine göre değişmektedir. Yapılan araştırmalara göre bazı kaynaklar bize ortalama değerler sunmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı olmuş hastanın;

  • 1. Ayda verilmesi gereken kilonun % 15’in
  • 3. Ayda verilmesi gereken kilonun % 40’ını,
  • 1. Yılda verilmesi gereken kilonun % 75-80’ini vermesi beklenir.

Yukarıdakine benzer şekilde kilo verebilen tüp mideli hastaların kilo verme düzeyler normal ve yeterlidir.

Pratik olarak ayda kaç kilo verilir?

Kitap bilgisi haricinde Serdar kaçar ve ekibinin klinik tecrübelerine göre tüp mideli hasta,

  • Haftada 5 kilo verdiyse eğer, sonraki 3 haftada da 5 kg daha verir ve 1. Ayda toplam 10kg vermesi beklenir.
  • Birinci ay 10kg veren hasta, sonraki 2 ayda da 10kg vererek ayda toplam 20kg vermesi beklenir.
  • 3 ayda toplam 20 kilo veren hasta sonraki 3 ayda da verdiği kilonun yarısını yani 10 kilo verir ve 6. ayda toplam 30kilo vermesi beklenir.
  • 6 ayda toplamda 30 kilo veren hasta sonraki 6 ayda da verdiği kilonun yarısını yani 15kg daha verir ve 12. ayda toplam 45 kilo vermesi beklenir.

Tüp mideli hastanın bundan sonraki 2 yıllık süreçte de ayda ortalama 2 ila 4 kilo vermesi beklenir.

Tabi bu yazdığım kilo temsili bir değerdir. Ayrıca kişinin boyu, kilosu, yaşı, cinsiyeti, egzersiz yapıp yapmadığı, beslenme önerilerine ne derecede uyduğuna göre kilo vermesi değişmektedir. Kilo verme sürecinin hızlı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız eğer cerrah ve diyetisyenin önerileri dışına çıkmayınız. Özellikle tüp mide ameliyatı sonrası hastaların en çok yaptığı hatalardan olan; atıştırmalık, çerez, çikolata, bisküvi, galeta, pilav, alkol, tatlı tüketmeyin. Bir kaşıktan ne olur diye başlayan ve sonrasında iki kaşığa çıkan daha sonrasında bir tabağa çıkan bu zararlı besinlerden kati şekilde uzak durunuz. Çünkü unutmamamız gereken bir şey var. Vücudumuzda sarkan, bizim özgüvenimizi düşüren, istediğimiz kıyafetleri giymemizi engelleyen yağların, sebebi bu kalorisi yüksek, yenmesi basit yiyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.