Tüp Mide Ameliyatında Tüp mü Takılır?

Son yüzyılın vebası diye tanımlanan obezite günden güne artmaktadır. Obeziteden kurtulmak isteyen hastalar yoğun olarak diyet ve sporu denemektedir. Bir kısım hasta sonuç alırken büyük bir kesim ise diyet ve sporu denese de sonuç alamamaktadır. Bundan dolayı da obezite ameliyatları çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Obezite ameliyatları yabancı kaynaklı olduğu için, isimleri Türkçeleştirilirken bazı yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır. Bunlardan birisi de tüp mide ameliyatıdır. İlk kez telaffuz edildiğinde, ‘’acaba tüp mü takıyorlar’’ diye insanın aklına gelmektedir. Tüp mide ismi aslında, ameliyat sırasında mideyi bir boru şeklinde biçimlendirilmesinden kaynaklanır. Genel anlamıyla mide küçültme ameliyatı olarak isimlendirilen bu operasyonda mideye herhangi bir şey takılıp eklenmemektedir.

 

Diğer ismi mide küçültme ameliyatı olan bu yöntem mide hacmini azaltarak, az besinle doymayı hedeflemektedir. Bu sayede hastalar açlık hissi yaşamadan kilo verebilmektedir. Tabi kilo vermenin kalıcı olabilmesi için sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirilmesi şarttır. Bunun için mide küçültme ameliyatı sonrası takip çok önemlidir. Ameliyat kilo verme sürecinin en basit ama tetikleyici bir aşamasıdır. Sonraki süreçte hastanın beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi çok önemlidir.

Doç. Dr. Serdar Kaçar ve uzman ekibi; 600’den fazla tüp mide ameliyatı tecrübesiyle hastalara ameliyat sonrasında da takibini gerçekleştirmektedir. Ayrıca 2000’den fazla böbrek nakli ve 600’den fazla obezite ameliyatı tecrübesiyle başarısını kanıtlamış iyi bir cerrahtır. Bu ameliyat cerrah için ilk olmamasına karşın sizin ilk ve tek ameliyatınızdır. Ameliyatı olurken özellikle eli iyi bir cerrah ve uzman bir ekiple çalışmanın kalıcı kilo vermede etkisini Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Bariatrik Cerrahi Örgütü dile getirmektedir. Sizde kilolarınıza savaş açmakta geç kalmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.