Tüp Mide Ameliyatının Olası Riskleri

Tüp mide ameliyatına karar verirken asıl amaç bu ameliyattan göreceğimiz yararın tüp mide ameliyatından göreceğimiz zarardan daha fazla olması gerekmektedir. Unutmayalım ki tüp mide ameliyatı vücudumuzda tek yönlü bir ameliyat olup geri dönüşü yoktur. Diğer cerrahi girişimler gibi de belli riskleri vardır. Bu riskleri minimuma çekmemiz için bazı önlemler alınır.

*Alerjik reaksiyonları önlemek için: Doktorunuz size tıbbı geçmişiniz hakkında soru soracaktır. Alerjiniz olan ilaçları öğrenecek ve ona göre bir yol izleyecektir.

*Kanama riski: Vücudunuz kanamaya eğilimli ise prosedür yani ameliyat sırasında çok miktarda kan kaybedebilirsiniz. Buna önlem olarak cerrah ve ekibi sizden bazı tahliller isteyecektir.

*Enfeksiyonlar: Diğer ameliyatlarda olduğu gibi mide küçültme ameliyatında da enfeksiyon kapma riski vardır. Bu riski azaltmak için hastanenin koşulları çok önemlidir. Ayrıca kapalı yöntemle yapılan ameliyatların enfeksiyon riski daha azdır.

*Kan pıhtısı, kalp krizi veya inme: Ameliyatta kan pıhtısı atması, kap krizi veya inme riski varır. Ancak bu risk kilodan kaynaklı olup ameliyat öncesi masaj aletleri ile desteklenmektedir. Bunun haricinde gerekirse özel çoraplar ile de desteklenir.

*Ameliyat sırasında binde birlik bir ölüm riski vardır. Bu risk her ameliyatta olduğu gibi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Yapılan araştırmalara göre tüp mide ameliyatı sırasında ölüm riski kilodan kaynaklanan embolidir.( Kan pıhtısının herhangi bir bölgede ki damarları tıkamasıdır.)

– Tüp mide ameliyatının kapalı yöntemle yapılması birçok riski azaltmaktadır. Ayrıca iyileşme süresini de hızlandırmaktadır. Yalnız kapalı yöntem sırasında mide içerisine doldurulan karbondioksit gazından kaynaklı ameliyat sonrası birkaç gün omuzlarda ağrı olabilir. Bunun haricinde kalp ya da akciğer rahatsızlığı olan hastalar kapalı ameliyatı tolere edemeyebilir. Bunun kararını cerrah ve ekibi vermektedir. Karara göre istenilirse ameliyat açık yöntemle yapılır.

Yaygın Komplikasyonlar: Tüp mide ameliyatından sonra ameliyattan kaynaklı hastada mide ağrısı, mide bulantısı, kusma ve diyare yaşanabilir. Çoğu tüp mideli hasta ameliyat sonrası belli evrelerde bu komplikasyonları yaşar.

Kaçak riski: Bilindiği gibi mide küçültme ameliyatı sonrasında kaçak ya da sızıntı riski vardır. Bu risk kullanılan malzemelerin kalitesiyle ters orantılıdır. Eğer cerrahin kullandığı malzemeler dünya standartlarındaysa kaçak riski daha düşüktür. Bunun haricinde hastanın beslenme kurallarına uymaması sızıntı ve kaçak riskini arttır. Midesinden yeni ameliyat olan hasta dikişlerine zarar vermemek için ilk on beş gün sıvı beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca sıvı beslenmenin yanında yudum yudum ve tane tane beslenmesi gerekmektedir. Yudum yudum, tane tane beslenmenin amacı midede olası bir basıncı ve fazla yüklenmeyi önlemektir.

Kaçak testi: Tüp mide ameliyatı sonrası doktorunuz midede kaçak riski için belli testler uygulayacaktır. Bunlardan birincisi renkli su içildikten sonra röntgen ekipmanları ile kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Eğer kontroller olumlu geçerse su tüketimine başlanılır. Su tüketimi gözlem altında yapılır. Olası sızıntı ve kaçak riski de burada gözlemlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.