Vücut kitle indeksi

Vücut kitle indeksi ülkemizde BKİ yani beden kitle indeksi olarak da bilinmektedir. Vücut kitle indeksi obezite hastalığından önce sağlıklı yaşam için norm (en önemli) değerler arasında yer almaktadır. Vücut kitle indeksiniz normal değerler aralığında değilse kalp-damar hastalıkları, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklar için risk grubunda olabilirsiniz.

Bize Vücut Kitle İndeksi bilginizi söyleyin, size sağlıklı olup olmadığınızı söyleyelim.

En basit sağlık parametrelerinden biri olan Vücut kitle indeksi, bizlere sağlıklı olup olmadığımızı söyleyen en temel kriterlerden biridir. Şöyle ki 20 ile 25 arasında Vücut kitle indeksi olan bir birey sağlıklı olarak adlandırılmakta, bu değerin altında ve üstünde ki bireylerde beslenme sorunlarından dolayı farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak toplumumuzda Vücut kitle indeksinin yüksekliği yönünde sağlık sorunları değerlendirilse de, VKİ’nin çok düşük olduğu durumlarda, vitamin mineral eksikliği ve daha pek çok faktöre bağlı olarak sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle indeksi matematiksel olarak hesaplaması boy değerinin 1.XX olarak karesi alındıktan sonra (kendisi ile çarpılması) sonrasında bu değerin kiloya bölünmesi ile ölçülür.

genel olarak,

  • Basit ölçüm olarak, boyunuz ve kilonuzu ölçerek gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ya da boyunuzun ölçümü sonrası kilonuzu gelişmiş bir terazi ile ölçümleyerek terazinin size doğru vermesini sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz yazımızın sağ tarafında yer alan Vücut kitle indeksi hesaplama bölümünden kilo ve boy değerlerinizi girerek VKİ’nizi hesaplayabilirsiniz.

Vücut kitle indeksi nasıl değerlendirilir

 

Vücut kitle indeksi nasıl değerlendirilir?

Beden kitle indeksini hekim veya diyetisyen ile değerlendirmenizi öneriyoruz. 

İdeal vücut kitle indeksi kaç olmalı sorularınız için bu durumu 20-25 aralığı olarak Dünya Sağlık Örgütü ifade etmektedir.

VKİ’niz 25 ve üstünde ise boyunuza oranlar kilonuz yüksek değerdedir. Bu durumda bizlere 0 541 391 73 34 numaralı telefondan ulaşabilir ve hekimimiz Doç.Dr. Serdar Kaçar veya Diyetisyenimiz Dyt. Ömer Faruk korkmaz ile görüşme randevusu sağlayabilirsiniz. ( İzmir dışında ise online diyet programlarımıza başvurabilirsiniz.)

Özellikle VKİ’si 40 üstünde olanlar ve 35 üzeri olup herhangi bir kronik rahatsızlığa ( Hipertansiyon, Kalp rahatsızlıkları, Hiperkolesterolemi, hiperlipidemi, diyabetes mellitus vb.) sahip olanlar için Doktor ve diyetisyenimiz sonrası cerrahi uygulama olarak Tüp mide ameliyatı da önerilmektedir.

VKİ’si 20 altında olanlar için programlar, 20-25 arası sağlıklı düzeyde olup sporcu, hamile beslenmesi, her bireye özel beslenme önerileri vb. durumlar içinde bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Bizlere 0 541 391 73 34 numaralı telefondan diler whatsapp diler telefon araması ile ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.