Yeni bir salgın hastalık: Obezite

Yıllarca hatta bütün yaşamınız boyunca fazla kilolardan kurtulmak istediniz ve emek verdiniz. Kimi zaman kilo aldınız kimi zaman kilo verdiniz. Bilimsel tabirle yo-yo sendromu yaşadınız. Fazla kilolar sağlık problemlerine sebep olmaya başladı ve sağlık problemlerinizin ilerlemesinden kaynaklı endişeleriniz var. Her şey üzerinize geliyor, yalnız ve çaresiz mi hissediyorsunuz?

Cevabınız ‘’EVET’ ise aslında yalnız değilsiniz.

Tüm dünya, özellikle batı dünyası, gittikçe şişmanlıyor. Dünyada önlenebilir ölümlerin 2. Sırasında obezite yani fazla kilo bulunuyor.

Fazla kilolu olmak bir hastalıktır. Çünkü tip 2 diyabetten tutun kalp rahatsızlığı, eklem hastalıkları, uyku problemlerine kadar birçok hastalığa sebep olur. Bunlar yetmezmiş gibi depresyon ve akıl hastalıklarına da sebep olur. Araştırmalara göre obezite ‘’ salgın bir hastalıktır’’. Her üç yetişkinden biri obezdir. Diğer 3’te 1’i ise fazla kilolu ve obez olmaya adaydır. Bu oran batı dünyasında o kadar yaygın ki Amerika’da obez olan birey sayısı normal ağırlığa sahip insanlardan daha fazla. Dünya genelinde ise 500 milyondan fazla insan obez. Bu sebeple dünya sağlık örgütü, obezite ve fazla kilolu olmayı dünyada ki ölümler için büyük risk kabul etmiştir.

Hala bir umut var. Bu yazıyı okuyorsanız zaten obezite ile savaşıyor ve kilolarınızdan kurtulmak istiyorsunuz demektir. Dünya çapında Obeziteden kurtulmak isteyen hastalar tüp mide ameliyatını tercih ediyorlar. Tüp mide ameliyatını tercih eden hastalar ideal kilolarına 6 ile 12 ay içerisinde ulaşıyorlar. İdeal kiloya gelen hastalar hayatlarının değiştiğini söylüyorlar. Ayrıca ‘’obezite kaderimiz değil’’ diye ekliyorlar.  Sizde Obeziteden kurtulmak istiyor ve sizi her yerde zorlayan, üzen, yoran kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız tüp mide ameliyatını araştırabilirsiniz. Tüp mide ameliyatı, obezite ameliyatları içerisinde insan fizyolojisine daha uygun, diğer ameliyatlara göre komplikasyonları daha azdır. Tüp mide ameliyatı yani mide küçültme ameliyatı olmanız için bazı koşullar vardır. Bu koşulları öğrenmek ve uygunluğunuzu test etmek için Doç. Dr. Serdar Kaçar ile iletişime geçiniz.

Unutmayın ‘’Obezite Kaderiniz Değil’’.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.