Yüksek Kan Şekerine Dikkat!

Yüksek Kan Şekerine Dikkat!

Kan şekerinin yüksek olması sağlık açısından önemli midir?

Bunun cevabı kesinlikle evet!

Kanınızdaki yüksek glikoz seviyesi damarlara ve hücrelere zarar verir. Özellikle damarlanmanın bol olduğu böbrek, göz, ayak ve el parmakları bundan en çok etkilenen yerlerdendir. Aşağıda şeker hastalığının yol açtığı en yaygın komplikasyonları görebilirsiniz.

Kalp hastalığı: Hasar görmüş kan damarları kalp hastalığının bir işaretidir. Özellikle yüksek kan şeker seviyesi kan damarlarına ve kalbe ciddi hasar verir. Bununla beraber kan yağı seviyenizde yüksekse eğer bu basıncı taşıyamaz ve damarlarınız tıkanır ve kalp krizi geçirirsiniz. Şeker hastalığınız varsa mutlaka beslenmenizde sağlıklı yağlara yer vermelisiniz. Ayrıca kan şeker seviyenizi kontrol altında tutmanızda gerekiyor.

Kronik Böbrek hastalığı: Böbrekleriniz kanı filtre eden organlardır. Bu şekilde atık maddeleri kanınızdan temizler. Böbrekler küçük kılcal damarlar ve nefrolardan oluştuğu için yüksek kan şekeriniz varsa ilk böbrek fonksiyonlarınız bozulur. İlerleyen evrelerinde ise kronik böbrek hastalığına yakalanabilirsiniz.

Enfeksiyon: kan şekeriniz yüksek olduğu için dolaşımınız yavaşlar ve optimum düzeyde çalışamadığı için kanınız tam olarak toksinlerden temizlenemez. Bundan dolayı bağışıklık sisteminiz düşük olur ve sık sık hastalanırsınız. Özellikle gribal enfeksiyonlara daha çok yakalanırsınız.

Periferal nöropati: El ve ayaklarda kan dolaşımı vücudumuzun diğer yerlerine göre daha fazladır. Şeker hastalığının en çok etkilediği yerlerden biriside bu bölgelerdir. Özellikle ayaklarınızda batma, karıncalanma, üşüme ya da yanma hissedebilirsiniz.

Amputasyonlar: Şeker hastası olan hastaların yaraları daha geç iyileşir. Yaranıza bakım uygulamazsanız iyileşmeyecek duruma gelebilir. İyileşemeyecek kadar kötü olan dokular kesilmek zorunda kalınır. (Özellikle el ve ayak parmakları)

Körlük: Damarların en fazla bulunduğu bölgelerden biriside gözlerimizdir. Yüksek kan şekeri gözlerin yapısını bozar. İlerleyen evrelerde kişiyi kör yapar.

Şeker hastalığı aslında kontrol edilebilir ve önlenebilir. Hastanın burada yapması gereken beslenmesine çok özen göstermesidir. Özellikle kilo kaybı Tip 2 şeker hastalığında tedavi edici roldedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.